Domov Uncategorized
Kategorija:

Uncategorized

Oglaševanje

Aloja je rastlina, ki bi morala biti prisotna v vsakem domu. Njene blagodejne učinke so dokazale generacije in je eno od najljubših babičinih zdravil, ki resnično deluje.

Koristi aloe vere za človeško telo

Na področju medicine in kozmetike se ta zdravilna rastlina uporablja z veliko priljubljenostjo. Njene lastnosti pa znanstveniki nenehno preučujejo in predlagajo nove metode uporabe. Pripravki iz aloe vere niso redki v lekarnah ali kozmetičnih trgovinah.

Aloe vera naj bi imela naslednje koristne lastnosti:

– kot vsaka sobna rastlina čisti zrak v prostoru;

– baktericidno delovanje;

– uporablja se lahko kot analgetik;

– uporablja se pri vnetjih, vključno z ranami v ustih;

– protialergijski učinek;

– izboljšuje prebavo;

– regeneracija celic;

– odvajalni in diuretični učinek;

– učinek celjenja ran;

– krepi imunski sistem;

– vlaženje in pomlajevanje kože;

– preprečevanje bolezni srca in ožilja;

– bogata z vitamini, železom in mineralnimi solmi;

– upočasnjuje proces staranja.

Aloe vera v tradicionalni medicini

Tradicionalna medicina jo uporablja za zdravljenje številnih bolezni. Je učinkovito zdravilo za zdravljenje stomatitisa pri otrocih in odraslih.

Tudi virusna gripa ali vnetje grla ne mineta brez nje. Stolanum se uporablja na razjede in gnojne rane, izboljšanje pa lahko opazimo že po nekaj tretmajih.

Je odlično sredstvo za opekline, če nimate pri roki nobenega posebnega sredstva. Pri alergijah blaži srbenje in rdečico kože. Sok se uporablja tudi pri težavah s prebavili. Na primer za zdravljenje razjed. Sok sadeža stoletnice bo koristen pri slabokrvnosti, dodaja se zdravilnim sirupom, pomaga pri boljši absorpciji železa.

Kako uporabljati aloe doma

Za medicinske in kozmetične namene so primerni spodnji listi rastline, ki so starejši od treh let. Zelo mladi listi nimajo enakih zdravilnih lastnosti. Liste previdno odtrgamo s spodnjega dela in jih uporabimo v treh urah, nato se zdravilne lastnosti izgubijo. Če potrebujemo pulpo, z ostrim nožem previdno odstranimo zgornji del lubja, pulpo pa v stekleni posodi preprosto pretlačimo v kašo. Če potrebujemo sok, ga previdno iztisnemo z rokami. Sok in tinkture aloe vere lahko hranimo v hladilniku v temni posodi do dva tedna, ne da bi izgubili svoje koristne lastnosti.

Oglaševanje

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na današnji izredni seji odločili poslanci državnega zbora (DZ). Zahtevo za zakonodajni referendum je vložila SDS.

V SDS menijo, da zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti prinaša neupravičene privilegije peščici.

Vprašanje, ki bo dano na referendumu, se glasi: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?

Po mnenju ministrice za kulturo Aste Vrečko referendumsko vprašanje ni ustrezno in bi se moralo glasiti, ali se ljudje strinjajo, da se izjemne pokojnina še naprej podeljuje po zakonu iz leta 1974. Na današnji seji DZ je ponovno izpostavila, da zakon iz leta 1974 ne predvideva nikakršnih meril za podeljevanje, medtem ko novi zakon ne uvaja novih dodatkov, uvaja pa transparentne, pravične in enakopravne kriterije za dodatek. Referendum je ministrica označila kot “referendum proti umetnikom, kulturi in Sloveniji”.

Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik je izpostavil, da na referendumu o veljavnosti novega zakona več ne bo odločala vladna koalicija, ampak bodo o uveljavitvi novega zakona odločali državljanke in državljani.

Janša: Ali smo Slovenci postali predpražnik

Med štiri ure in pol dolgo razpravo so koalicijski poslanci predlagateljem referenduma očitali laži in manipulacije v času zbiranja podpisov za razpis zakonodajnega referenduma, sam referendum pa označili že kot del predvolilne kampanje. Nekateri so napovedali, da se ga ne nameravajo udeležiti in tudi pozvali k bojkotu.

V opozicijskih SDS in NSi so koaliciji očitali zavajanje v zvezi z omenjenim zakonom ter bili kritični do pozivanja k bojkotu referenduma. Kot so izpostavili nekateri, gre za dvojna merila koalicije do z ustavo zagotovljene pravice do izražanja, saj ko ji to ustreza, ljudi poziva na volišča, sedaj pa jih poziva k bojkotu.

Predsednik SDS Janez Janša je povedal, da bo na referendumu šlo za vprašanje dostojanstva, “ali smo Slovenci postali predpražnik, ob katerega si bo izbrana tako imenovana elita brisala noge”. Pozval je k udeležbi na referendumu, na katerem se ne bo odločalo samo o dodatkih, ampak o politiki te vladne koalicije, je še povedal.

V razpravi je Sara Žibrat (Svoboda) dan referenduma označila kot dan dvojnega poraza SDS, saj se bodo dodatki, če bo referendum uspel ali ne, še naprej podeljevali, če ne po novem pa po starem zakonu. Poziv k bojkotu pa ima po njenih besedah eno samo sporočilo, to je, da referendumsko vprašanje nima zveze z dolgotrajno oskrbo ali pokojninsko reformo.

Njena strankarska kolegica Andreja Rajbenšu je menila, da je namen referenduma na eno strani zbujanje lažnega upanja upokojencem in na drugi obračunavanje z vlado Roberta Goloba. Položaj upokojencev se z referendumom ne bo izboljšal, bojkot pa je označila kot zavesten upor proti politični manipulaciji.

Nataša Sukič (Levica) pa je med drugim izpostavila, da je ravno minister kulturo Vasko Simoniti iz vrst SDS podelil največ izjemnih pokojnin za posebne zasluge na področju kulture v zadnjih 20 letih.

Iva Dimic (NSi) je med drugim izpostavila, da v novem zakonu nagrade za določena področja niso vključene, sicer pa je mnenja, da je za umetnike potrebno poskrbeti, dokler so aktivni. Kot je še povedala, bodo ljudje na referendumu povedali, kaj si mislijo in kako čutijo kulturo. Anja Bah Žibert (SDS) je menila, da sta referendum in predreferendumska kampanja tisto mesto, kjer se stehtajo argumenti za in proti. Menila je, da koalicija nima vsebinskih argumentov, zakaj je novi zakon dober, sama meni, da je slabši od starega, z njim pa ustvarjajo elito znotraj elite, kar je slabo.

Oglaševanje

Predstavniki sindikatov, delodajalcev in vlade so podpisali dogovor o pokojninski reformi. Po predlogu pokojninske novele Ekonomsko-socialnega sveta bo zahtevana upokojitvena starost za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa po novem znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let. „Starostne meje se podaljšujejo za dve leti, to je nujno, ker se kot družba staramo,“ je dejal minister za delo Luka Mesec. Po besedah premierja Roberta Goloba je podpis zmaga dialoga. Novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je od danes naprej do sredine aprila v javni obravnavi, vladna stran pa si želi, da bi jo državni zbor obravnaval še pred poletjem.

Potem ko je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) v ponedeljek tik pred zdajci odpovedalo podpis dogovora o pokojninski reformi, so dopoldne podpisali ta pomembni dokument. Poleg dodatkov upokojencem pokojninska reforma prinaša višjo upokojitveno starost.

“Ob zavedanju, da se kot družba staramo, smo se dogovorili, da smo vsi skupaj pripravljeni delati dlje, a ne za slabše pokojnine,” je pojasnil minister za delo Luka Mesec. V preteklosti so se po njegovih besedah ljudje upokojevali s slabo odmero pokojnine (63,5 odstotka), ki se je nato morala usklajevati z rastjo plač. V prihodnosti pa bo ta formula obrnjena, odmerni odstotek bo postavljen višje na 70 odstotkov, posledično pa se pokojnina ne bo več toliko usklajevala z rastjo plač, ampak predvsem z rastjo inflacije, je dodal.

Po njegovih besedah je reforma nujna, saj se kot družba staramo. “Razmerje med aktivnimi plačniki in tistimi, ki prejemajo pravico do pokojnine, se bistveno spreminja. V Evropi temu rečejo demografski prehod,” je poudaril.

“Trije bistveni ukrepi obravnavajo vzdržnost. Starostne meje se podaljšujejo za dve leti, to je nujno, ker se kot družba staramo. Druga stvar je indeksacija – v preteklosti smo šli v pokoj s slabo pokojnino, ki se je usklajevala s plačami, zdaj bomo šli v pokoj z dobro pokojnino, ki se bo usklajevala večinoma z inflacijo in ne z rastjo plač. Tretja stvar pa je referenčno obdobje, do zdaj se je štelo najboljših 24 let, zdaj bo štelo vseh 40 let, pri čemer bomo najslabših 5 let lahko odšteli,” je predstavil Mesec. Dodal je, da se višajo invalidske pokojnine. “Lani je najnižja invalidska pokojnina znašala 490 evrov, s 1. 1. 2026 pa bo 610 evrov. Za 22 odstotkov dvigujemo pokojnine najrevnejših invalidov,” je pojasnil.

Katere spremembe prinaša pokojninska reforma?

Po predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, se bo zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala – po tri mesece na leto – in bo od leta 2035 za dve leti daljša kot zdaj. Za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa bo znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let.

Obdobje za izračun pokojninske osnove se bo od leta 2028 podaljševalo, od leta 2035 pa bo vključevalo najugodnejših zaporednih 40 let zavarovanja, pri čemer bodo pet najmanj ugodnih let izločili. Izračun bo opravil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) tako, da bo poiskal najugodnejšo kombinacijo za zavarovanca.

Odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe se bo z zdajšnjih 63,5 odstotka od leta 2028 postopno zviševal, od leta 2035 pa znašal 70 odstotkov.

Pri rednem usklajevanju pokojnin bo do leta 2030 formula za usklajevanje sestavljena po sistemu 50 odstotkov rasti povprečne bruto plače v preteklem letu in 50 odstotkov rasti povprečne inflacije v preteklem letu. Nato bo formula do leta 2040 postopoma bolj upoštevala rast cen življenjskih potrebščin in manj rast plač – na leto se bo spremenila za tri odstotne točke. Leta 2040 bo redna uskladitev potekala po formuli 20 odstotkov rasti plač in 80 odstotkov rasti inflacije.

Novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je od danes do 21. aprila v javni obravnavi.

Nato bo sledilo zasedanje ESS, kjer bodo obravnavali predlagane popravke in komentarje iz javne razprave, tiste, ki bodo za socialne partnerje sprejemljivi, pa bodo vključili v spremembo zakona. Na vladni strani si želijo, da bi novelo zakona v državnem zboru obravnavali na majski ali junijski redni seji, vsekakor pa še pred začetkom. Ko bo zakon potrjen v državnem zboru, bo začel veljati 1. januarja 2026, večina sprememb, ki jih zakon uvaja, pa se bo začela izvajati šele čez dve leti.

Stránky: 1 2

Oglaševanje

Aloja je rastlina, ki bi morala biti prisotna v vsakem domu. Njene blagodejne učinke so dokazale generacije in je eno od najljubših babičinih zdravil, ki resnično deluje.

Koristi aloe vere za človeško telo

Na področju medicine in kozmetike se ta zdravilna rastlina uporablja z veliko priljubljenostjo. Njene lastnosti pa znanstveniki nenehno preučujejo in predlagajo nove metode uporabe. Pripravki iz aloe vere niso redki v lekarnah ali kozmetičnih trgovinah.

Aloe vera naj bi imela naslednje koristne lastnosti:

– kot vsaka sobna rastlina čisti zrak v prostoru;

– baktericidno delovanje;

– uporablja se lahko kot analgetik;

– uporablja se pri vnetjih, vključno z ranami v ustih;

– protialergijski učinek;

– izboljšuje prebavo;

– regeneracija celic;

– odvajalni in diuretični učinek;

– učinek celjenja ran;

– krepi imunski sistem;

– vlaženje in pomlajevanje kože;

– preprečevanje bolezni srca in ožilja;

– bogata z vitamini, železom in mineralnimi solmi;

– upočasnjuje proces staranja.

Aloe vera v tradicionalni medicini

Tradicionalna medicina jo uporablja za zdravljenje številnih bolezni. Je učinkovito zdravilo za zdravljenje stomatitisa pri otrocih in odraslih.

Tudi virusna gripa ali vnetje grla ne mineta brez nje. Stolanum se uporablja na razjede in gnojne rane, izboljšanje pa lahko opazimo že po nekaj tretmajih.

Je odlično sredstvo za opekline, če nimate pri roki nobenega posebnega sredstva. Pri alergijah blaži srbenje in rdečico kože. Sok se uporablja tudi pri težavah s prebavili. Na primer za zdravljenje razjed. Sok sadeža stoletnice bo koristen pri slabokrvnosti, dodaja se zdravilnim sirupom, pomaga pri boljši absorpciji železa.

Kako uporabljati aloe doma

Za medicinske in kozmetične namene so primerni spodnji listi rastline, ki so starejši od treh let. Zelo mladi listi nimajo enakih zdravilnih lastnosti. Liste previdno odtrgamo s spodnjega dela in jih uporabimo v treh urah, nato se zdravilne lastnosti izgubijo. Če potrebujemo pulpo, z ostrim nožem previdno odstranimo zgornji del lubja, pulpo pa v stekleni posodi preprosto pretlačimo v kašo. Če potrebujemo sok, ga previdno iztisnemo z rokami. Sok in tinkture aloe vere lahko hranimo v hladilniku v temni posodi do dva tedna, ne da bi izgubili svoje koristne lastnosti.

Oglaševanje

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na današnji izredni seji odločili poslanci državnega zbora (DZ). Zahtevo za zakonodajni referendum je vložila SDS.

V SDS menijo, da zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti prinaša neupravičene privilegije peščici.

Vprašanje, ki bo dano na referendumu, se glasi: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?

Po mnenju ministrice za kulturo Aste Vrečko referendumsko vprašanje ni ustrezno in bi se moralo glasiti, ali se ljudje strinjajo, da se izjemne pokojnina še naprej podeljuje po zakonu iz leta 1974. Na današnji seji DZ je ponovno izpostavila, da zakon iz leta 1974 ne predvideva nikakršnih meril za podeljevanje, medtem ko novi zakon ne uvaja novih dodatkov, uvaja pa transparentne, pravične in enakopravne kriterije za dodatek. Referendum je ministrica označila kot “referendum proti umetnikom, kulturi in Sloveniji”.

Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik je izpostavil, da na referendumu o veljavnosti novega zakona več ne bo odločala vladna koalicija, ampak bodo o uveljavitvi novega zakona odločali državljanke in državljani.

Janša: Ali smo Slovenci postali predpražnik

Med štiri ure in pol dolgo razpravo so koalicijski poslanci predlagateljem referenduma očitali laži in manipulacije v času zbiranja podpisov za razpis zakonodajnega referenduma, sam referendum pa označili že kot del predvolilne kampanje. Nekateri so napovedali, da se ga ne nameravajo udeležiti in tudi pozvali k bojkotu.

V opozicijskih SDS in NSi so koaliciji očitali zavajanje v zvezi z omenjenim zakonom ter bili kritični do pozivanja k bojkotu referenduma. Kot so izpostavili nekateri, gre za dvojna merila koalicije do z ustavo zagotovljene pravice do izražanja, saj ko ji to ustreza, ljudi poziva na volišča, sedaj pa jih poziva k bojkotu.

Predsednik SDS Janez Janša je povedal, da bo na referendumu šlo za vprašanje dostojanstva, “ali smo Slovenci postali predpražnik, ob katerega si bo izbrana tako imenovana elita brisala noge”. Pozval je k udeležbi na referendumu, na katerem se ne bo odločalo samo o dodatkih, ampak o politiki te vladne koalicije, je še povedal.

V razpravi je Sara Žibrat (Svoboda) dan referenduma označila kot dan dvojnega poraza SDS, saj se bodo dodatki, če bo referendum uspel ali ne, še naprej podeljevali, če ne po novem pa po starem zakonu. Poziv k bojkotu pa ima po njenih besedah eno samo sporočilo, to je, da referendumsko vprašanje nima zveze z dolgotrajno oskrbo ali pokojninsko reformo.

Njena strankarska kolegica Andreja Rajbenšu je menila, da je namen referenduma na eno strani zbujanje lažnega upanja upokojencem in na drugi obračunavanje z vlado Roberta Goloba. Položaj upokojencev se z referendumom ne bo izboljšal, bojkot pa je označila kot zavesten upor proti politični manipulaciji.

Nataša Sukič (Levica) pa je med drugim izpostavila, da je ravno minister kulturo Vasko Simoniti iz vrst SDS podelil največ izjemnih pokojnin za posebne zasluge na področju kulture v zadnjih 20 letih.

Iva Dimic (NSi) je med drugim izpostavila, da v novem zakonu nagrade za določena področja niso vključene, sicer pa je mnenja, da je za umetnike potrebno poskrbeti, dokler so aktivni. Kot je še povedala, bodo ljudje na referendumu povedali, kaj si mislijo in kako čutijo kulturo. Anja Bah Žibert (SDS) je menila, da sta referendum in predreferendumska kampanja tisto mesto, kjer se stehtajo argumenti za in proti. Menila je, da koalicija nima vsebinskih argumentov, zakaj je novi zakon dober, sama meni, da je slabši od starega, z njim pa ustvarjajo elito znotraj elite, kar je slabo.

Oglaševanje

Predstavniki sindikatov, delodajalcev in vlade so podpisali dogovor o pokojninski reformi. Po predlogu pokojninske novele Ekonomsko-socialnega sveta bo zahtevana upokojitvena starost za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa po novem znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let. „Starostne meje se podaljšujejo za dve leti, to je nujno, ker se kot družba staramo,“ je dejal minister za delo Luka Mesec. Po besedah premierja Roberta Goloba je podpis zmaga dialoga. Novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je od danes naprej do sredine aprila v javni obravnavi, vladna stran pa si želi, da bi jo državni zbor obravnaval še pred poletjem.

Potem ko je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) v ponedeljek tik pred zdajci odpovedalo podpis dogovora o pokojninski reformi, so dopoldne podpisali ta pomembni dokument. Poleg dodatkov upokojencem pokojninska reforma prinaša višjo upokojitveno starost.

“Ob zavedanju, da se kot družba staramo, smo se dogovorili, da smo vsi skupaj pripravljeni delati dlje, a ne za slabše pokojnine,” je pojasnil minister za delo Luka Mesec. V preteklosti so se po njegovih besedah ljudje upokojevali s slabo odmero pokojnine (63,5 odstotka), ki se je nato morala usklajevati z rastjo plač. V prihodnosti pa bo ta formula obrnjena, odmerni odstotek bo postavljen višje na 70 odstotkov, posledično pa se pokojnina ne bo več toliko usklajevala z rastjo plač, ampak predvsem z rastjo inflacije, je dodal.

Po njegovih besedah je reforma nujna, saj se kot družba staramo. “Razmerje med aktivnimi plačniki in tistimi, ki prejemajo pravico do pokojnine, se bistveno spreminja. V Evropi temu rečejo demografski prehod,” je poudaril.

“Trije bistveni ukrepi obravnavajo vzdržnost. Starostne meje se podaljšujejo za dve leti, to je nujno, ker se kot družba staramo. Druga stvar je indeksacija – v preteklosti smo šli v pokoj s slabo pokojnino, ki se je usklajevala s plačami, zdaj bomo šli v pokoj z dobro pokojnino, ki se bo usklajevala večinoma z inflacijo in ne z rastjo plač. Tretja stvar pa je referenčno obdobje, do zdaj se je štelo najboljših 24 let, zdaj bo štelo vseh 40 let, pri čemer bomo najslabših 5 let lahko odšteli,” je predstavil Mesec. Dodal je, da se višajo invalidske pokojnine. “Lani je najnižja invalidska pokojnina znašala 490 evrov, s 1. 1. 2026 pa bo 610 evrov. Za 22 odstotkov dvigujemo pokojnine najrevnejših invalidov,” je pojasnil.

Katere spremembe prinaša pokojninska reforma?

Po predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, se bo zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala – po tri mesece na leto – in bo od leta 2035 za dve leti daljša kot zdaj. Za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa bo znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let.

Obdobje za izračun pokojninske osnove se bo od leta 2028 podaljševalo, od leta 2035 pa bo vključevalo najugodnejših zaporednih 40 let zavarovanja, pri čemer bodo pet najmanj ugodnih let izločili. Izračun bo opravil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) tako, da bo poiskal najugodnejšo kombinacijo za zavarovanca.

Odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe se bo z zdajšnjih 63,5 odstotka od leta 2028 postopno zviševal, od leta 2035 pa znašal 70 odstotkov.

Pri rednem usklajevanju pokojnin bo do leta 2030 formula za usklajevanje sestavljena po sistemu 50 odstotkov rasti povprečne bruto plače v preteklem letu in 50 odstotkov rasti povprečne inflacije v preteklem letu. Nato bo formula do leta 2040 postopoma bolj upoštevala rast cen življenjskih potrebščin in manj rast plač – na leto se bo spremenila za tri odstotne točke. Leta 2040 bo redna uskladitev potekala po formuli 20 odstotkov rasti plač in 80 odstotkov rasti inflacije.

Novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je od danes do 21. aprila v javni obravnavi.

Nato bo sledilo zasedanje ESS, kjer bodo obravnavali predlagane popravke in komentarje iz javne razprave, tiste, ki bodo za socialne partnerje sprejemljivi, pa bodo vključili v spremembo zakona. Na vladni strani si želijo, da bi novelo zakona v državnem zboru obravnavali na majski ali junijski redni seji, vsekakor pa še pred začetkom. Ko bo zakon potrjen v državnem zboru, bo začel veljati 1. januarja 2026, večina sprememb, ki jih zakon uvaja, pa se bo začela izvajati šele čez dve leti.

Stránky: 1 2

Oglaševanje

Cada casa tiene su propio aroma. Para algunos, huele a perfume o a café, mientras que para otros huele a comida casera o a leche caliente. Pero hay viviendas que huelen increíblemente frescas y limpias.

Y te sientes muy cómodo allí, porque no es el olor artificial de un ambientador. Es muy posible que estas personas conozcan el método utilizado por los antiguos griegos y romanos. Utilizaban la hoja de laurel no sólo para cocinar, sino también para eliminar los malos olores y la humedad de las habitaciones. Para ello, prendieron fuego a la hoja de laurel…

Por cierto, si usted hace este procedimiento a menudo, puede eliminar no sólo el olor, sino también prevenir algunas enfermedades y mejorar su salud.

Se ha demostrado que el olor del laurel tiene un efecto calmante y analgésico en el cuerpo. Se acabaron las pomadas para las varices, los dolores de memoria y de cabeza gracias a estas hojas.

La hoja de laurel puede prevenir los ataques epilépticos, superar el estrés, la fatiga y el insomnio. Esto se debe a que esta especia contiene cineol y aceites esenciales específicos que despejan las vías respiratorias y ayudan a relajar todo el cuerpo. Para sentir los efectos relajantes en sólo 10 minutos, enciende un par de hojas de laurel secas sobre un recipiente adecuado. Al cabo de un rato, percibirá un agradable aroma que llenará la habitación.

Oglaševanje

Česen je skupaj s čebulo pogost del sredozemskih enolončnic in je še vedno nepogrešljiv element v španski kuhinji. Njegove pozitivne učinke na zdravje še vedno preučujejo, vendar nekateri podatki že kažejo, da bi lahko ta ostro dišeča zelenjava v marsičem izboljšala stanje našega organizma.

Kljub slabemu imenu te zelenjave je prav zaradi sestavine, ki ga povzroča, organskega žvepla, imenovanega alicin, zdrav dodatek k naši prehrani.

Na blogu za bolnike ameriške klinike Cleveland Clinic poudarjajo, da so koristi česna za zdravje številne, vendar svarijo pred hitrim povečanjem količine, ki jo vključimo v prehrano, saj lahko povzroči prebavne nevšečnosti, kot so bolečine v želodcu, driska, napihnjenost, slab zadah in celo telesni vonj.

Poleg tega lahko pri ravnanju z večjimi količinami česna, suhega ali svežega, poškodujemo kožo rok in povzročimo zbadanje v prstih, zato je priporočljivo uporabljati kuhinjske rokavice, kadar ravnamo s česnom. Američani opozarjajo, da lahko česnovi dodatki, čeprav redko, povzročijo glavobol, utrujenost, izgubo apetita, bolečine v mišicah, omotico in alergijske reakcije, kot so astmatični napadi ali kožni izpuščaji.

6 KORISTI ČESNA ZA ZDRAVJE

Po teh začetnih previdnostnih ukrepih je na blogu ameriške institucije navedenih naslednjih 6 možnih koristi česna za zdravje:

V epruvetah se zdi, da česen uničuje rakave celice, študije, v katerih so sodelovali ljudje, pa so pokazale nekatere enake rezultate. Po podatkih raziskave Iowa Women’s Health Study (ZDA), v kateri je sodelovalo 41.000 žensk srednjih let, je bilo pri tistih, ki so uživale česen, sadje in zelenjavo, tveganje za nastanek raka na debelem črevesu za 35 % manjše. Koristi so bile posledica uživanja svežih pridelkov in kuhanega česna, ne pa prehranskih dopolnil.

Manjša študija na 50 ljudeh z rakom debelega črevesa in danke, jeter ali trebušne slinavke, ki ga ni bilo mogoče operirati, je pokazala izboljšano imunsko aktivnost po šestmesečnem jemanju izvlečka zrelega česna.

2. Deluje protivnetno: raziskave so pokazale, da česnovo olje deluje protivnetno. Če imate torej bolečine in vnete sklepe ali mišice, jih natrite s tem oljem.

3. Izboljšuje zdravje srca in ožilja: še ni potrjeno, ali česen izboljšuje raven holesterola, vendar raziskave kažejo, da pozitivno vpliva na arterije in krvni tlak. Raziskovalci menijo, da rdeče krvničke pretvorijo žveplo v česnu v plin vodikov sulfid, ki razširi krvne žile, kar olajša uravnavanje krvnega tlaka.

Nemška ustanova, po kateri je poimenovana ameriška agencija za hrano in zdravila, priporoča 4 grame česna na dan, kar je približno en velik strok česna, za zmanjšanje tveganja za bolezni srca.

4. Izboljšuje lase in kožo: česnovi antioksidanti in antibakterijske lastnosti lahko očistijo kožo tako, da uničijo bakterije, ki povzročajo akne. Nekateri podatki kažejo, da lahko vtiranje svežega česna na mozolje te odpravi. Vendar se zavedajte, da lahko povzroči pekoč občutek na koži. Raziskave so pokazale tudi, da lahko česnov gel učinkovito zdravi nekatere vrste izpadanja las.

5. Zaščita hrane: enake antibakterijske lastnosti surovega česna lahko uničijo bakterije, ki povzročajo zastrupitve s hrano, vključno s salmonelo in E. coli. Vendar česna ne smemo uporabljati kot nadomestilo za pravilno konzerviranje in ravnanje s hrano.

6. Zdravi atletsko stopalo: česen se bori tudi proti glivicam. Če imate atletsko stopalo, namočite noge v česnovi vodi ali si stopala natrite s surovim česnom, da napadete srbeče glivice.

Vendar pa Američani opozarjajo, da je izkoriščanje prednosti česna zapleteno, saj lahko njegovo segrevanje ali vključitev v recept spremeni njegovo pH ravnovesje. Encimi v alicinu začnejo delovati šele po nekaj minutah, zato spletna stran svetuje, da ga po sekljanju, mletju ali drobljenju pustite počivati.

„Največ koristi ima surov česen. Če pa se odločite za kuhanje, ga ne segrevajte nad 140 stopinj. Višje temperature odstranijo alicin, zato česen dodajte hrani, ko je že skoraj kuhan,“ zaključujejo.

Oglaševanje

Za pripravo bananinega congeeja potrebujete

1 zrel banan
4 skodelice vode
posodo s pokrovom
cedilo

po želji: sladilo po vaši izbiri, npr. med ali sladkor.

V nadaljevanju so opisani koraki za pripravo bananinega congeeja:

Banano olupite in jo narežite na majhne koščke.
Koščke banane dajte v lonec in dodajte 4 skodelice vode.
Na močnem ognju vodo zavrite.
Ko začne vreti, zmanjšajte temperaturo in lonec pokrijte.
Pustite, da banan vre v vodi približno 10-15 minut. Voda bo med vrenjem začela rumeneti.
Po 10-15 minutah izklopite ogenj in pustite, da se juha nekaj minut ohlaja.
Plantainovo juho precedite skozi sito, da odstranite morebitne trde koščke plantainovca.
Po želji v juho dodajte poljubno sladilo, na primer med ali sladkor.

Plantainovo juho postrezite vročo in uživajte!

Opomba: Plantain congee lahko jeste samostojno ali ga uporabite kot osnovo za druge jedi, kot so juhe ali smoothiji. Bogat je s kalijem, vlakninami in drugimi hranilnimi snovmi, zato je okusen in hranljiv napitek.

Pitje bananine juhe pred spanjem ima lahko več koristi. Tukaj je nekaj možnih razlogov:

Spodbuja sprostitev: Nekateri sadeži, kot so banane in češnje, vsebujejo naravne spojine, ki lahko spodbujajo sprostitev in izboljšajo kakovost spanja. Pitje zvarka iz tega sadja vam lahko pomaga, da se sprostite in ponoči bolje spite.

Pomaga pri prebavi: Banane so odličen vir vlaknin, ki pomagajo uravnavati prebavo in preprečujejo zaprtje. Uživanje bananinega napitka pred spanjem lahko pomaga izboljšati prebavo in spodbuja redno praznjenje črevesja.

Zagotavlja hidracijo: Pitje bananinega čemaža je lahko odličen način za ohranjanje hidracije, zlasti če ne marate okusa navadne vode. Če ostanete hidrirani, lahko preprečite dehidracijo, ki lahko povzroči glavobol, utrujenost in druge zdravstvene težave.

Povečajte vnos hranilnih snovi: Banane so bogate z vitamini, minerali in drugimi koristnimi spojinami. Uživanje bananinega čemaža pred spanjem je lahko priročen način za povečanje vnosa teh hranilnih snovi ter spodbujanje splošnega zdravja in dobrega počutja.

Oglaševanje

Angelina Moser je bila noseča devet mesecev, ko sta se z možem Danom odločila za fotografiranje na plaži.

Mladi so želeli narediti ljubko fotografijo za svoj domači arhiv. Za to so šli na čudovito plažo. Imeli so srečo, da so imeli razglede, ker je bila njihova hiša na Mehiškem zalivu. Angelina se je sprehajala po plaži v dolgi črno-beli obleki. Bila je zelo lepa in ženstvena. Njen mož je hodil poleg nje in se slikal.

Ko sta se Angelina in Dan vrnila domov in se odločila pogledati fotografije, ju je pričakalo nepričakovano presenečenje. Na eni od fotografij je delfin skočil iz vode v ozadju, medtem ko je Dan fotografiral. Zdelo se je, da čaka na pravi trenutek, da se pojavi na fotografiji. Bilo je čudovito. Angelina je to vzela kot dober znak, da se bo kmalu rodil zdrav, močan in inteligenten otrok.

Angelina se je odločila, da bo to fotografijo delila na internetu in slika je dobila veliko ogledov. Ljudje so bili presenečeni nad tem naključjem in so družini in bodočemu prvorojencu zaželeli srečo in zdravje.

In tako je bilo. Nekaj dni kasneje se je rodil Flipper, kot so ga klicali starši. Odločili so se, da ji, ko odraste, ne bodo nehali pripovedovati te neverjetne zgodbe.

Živali, ki se nepričakovano pojavijo v kadru, ustvarjajo zanimive in nepozabne fotografije.

Prevod, narejen z brezplačno različico prevajalca DeepL.com

Oglaševanje

Novejše objave

Kontaktni podatki:

Morescongl d.o.o.
Trg republike 3-Floor 3, 1000 Ljubljana, Slovenija
+38642719219
[email protected]

Zavrnitev odgovornosti:

Priporočamo, da preučite vse nianse in poiščete strokovni nasvet.

Všetky práva vyhradené. 2025